lalki barbie

Lalki Barbie – od zabawki do bohaterki

Lalki Barbie to popularne zabawki dla dziewczynek, które przedstawiają postać dorosłej kobiety. Od 1958 roku, kiedy Ruth Handler wykreowała Barbarę Millicent Roberts, czyli osobę, pod której imieniem kryje się bohaterka, powstało już wiele interpretacji pomysłu. Lalki Barbie nawiązują do różnych zawodów, pozycji społecznych, rodzinnych, a nawet do prawdziwych osób. Przykładem jest seria Barbie Shero, czyli odwzorowanie kobiet, które zasłużyły się dla świata kultury lub sportu.

Rodzina lalki Barbie

Lalki Barbie są obrazem postaci młodej kobiety pełniącej różne funkcje. Co ciekawe, nazwana na cześć córki twórczyni zabawka doczekała się nie tylko filmów na swój temat, ale też wielu historii jej przypisanych. Występują w nich członkowie rodziny i przyjaciele lalki Barbie, do których należą m.in.:

– Ken, który pełni funkcję sympatii bohaterki,

– przyjaciółki: Midge i Teresa,

– siostry: Skipper, Stacie i Chelsea.

W zależności od zestawu, który nawiązuje do danej historii, można spotkać różnych towarzyszy dziewczyny, a nawet jej pupili.

Lalka Barbie, jako odzwierciedlenie współczesnych czasów

Postacie lalek Barbie od początku swojego istnienia stanowią odzwierciedlenie czasów, w jakich są produkowane. Firma Mattel podąża za zmianami trendów i kultury, co doskonale widać, patrząc na wizerunek postaci, którą wykreowała. Lalki Barbie zmieniają styl i zawody, pokazują, jak zmienia się świat, idąc z duchem czasu. Wraz ze zmianą stylistyki danej serii, pojawiają się nowe interpretacje przyjaciół głównej bohaterki. To sprawia, że lalki Barbie stają się częstą inspiracją do powstania animacji filmowych.

Nauka przez zabawę

Lalki Barbie uczą małe dziewczynki wielu cennych wartości. Mowa tu m.in. o przyjaźni i tolerancji. Warto wymienić lalki Barbie z różnych kręgów kulturowych, które mają na celu szerzenie świadomości różnorodności świata poprzez zabawę oraz dostosowanie zabawek do wszystkich norm. Od początku swojego istnienia, postać wykreowana przez firmę Mattel motywuje dziewczynki do pełnienia rozmaitych funkcji w życiu.